Leif G. W. Persson : Kesän kaipuusta hyiseen viimaan

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KESA-2E065A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Leif G. W. Perssonin rikosromaani vie lukijan ruotsalaisen poliisin arkeen, jossa synkät tutkinnat ja korkeiden poliitikkojen juonittelut kohtaavat. Kriitikot ovat ylistäneet teosta satiiriseksi ja kielellisesti iloittelevaksi kuvaukseksi rikosmaailman koukeroista.

Takakansi

Amerikkalainen toimittaja putoaa marraskuisena perjantai-iltana Tukholmassa opiskelija-asuntolan viidennestätoista kerroksesta. Tapaus on miltei ihanteellinen itsemurha, eikä Tukholman poliisin tarvitse kuin vilkaista sitä päätyäkseen siihen loogiseen ja itsestään selvään tulokseen, että juttu on loppuun käsitelty. Asia on jopa paperilla, koska vainaja on ymmärtänyt jättää huoneeseensa itsemurhakirjeen. Kirje on hieman kummallinen, tilannetta ajatellen hämmästyttävän hyvin kirjoitettu ja sävyltään melkein runollinen: Olen elänyt elämäni kesän kaipuun ja talven viman välissä. Keskusrikospoliisin päällikkö, poliisi-intendentti Lars Martin Johansson ei kuitenkaan pysty unohtamaan tapausta ja tempautuu sekä väistämättä että käsittämättömällä tavalla sille mukaan. Tavallisesta rutiinijutusta tulee Ruotsin kaikkien aikojen laajin murhatutkinta.

Romaani sekä kiehtoo että kauhistuttaa ja vie lukijansa poliisin suljettujen arkistojen ääreen. Tarina tarjoaa myös runsaasti näkemyksellistä näkökulmaa korkeassa asemassa olevien poliisien ja poliitikkojen monimutkaiseen juonitteluun.

"Persson on kirjoittanut yhden kaikkien aikojen parhaista ruotsalaisista rikosromaaneista – se on kipera, hauska, asiantunteva, terävä, satiirinen ja pursuu kielellistä ilottelua ja kertomisen riemua." Expressen

"Jos olisin Leif GW Persson, hankkisin henkivartijan." Länstidningen Östersund

Esittely

Leif GW Persson aloitti uuden rikosromaanin pian pääministeri Olof Palmen murhan jälkeen
vuonna 1986. Kirja jäi kesken, koska tekijän mielenkiinto aiheeseen lopahti. Syksyllä 2001 hän
päätti laihduttaa - ja kirjoittaa samalla romaanin valmiiksi.

Romaani sekä kauhistuttaa että kiehtoo ja vie lukijansa poliisin arkeen pahimmillaan, kyyniseen ja
karkean ammattislangin täyttämään maailmaan. Tarina tarjoaa kuitenkin myös hätkähdyttäviä
näkökulmia korkeassa asemassa olevien poliisien ja poliitikkojen monimutkaiseen juonitteluun.

"Persson on kirjoittanut yhden kaikkien aikojen parhaista ruotsalaisista rikosromaaneista - se on
kiperä, hauska, asiantunteva, terävä, satiirinen ja pursuu kielellistä ilottelua ja kertomisen riemua."
Expressen

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeif G. W. Persson
Muut tekijätLaura Jänisniemi
Teoksen nimiKesän kaipuusta hyiseen viimaan
AlkuteosMellan sommarens längtan och vinterns köld
SKUP-KESA-2E065A
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja