Leila Karjalainen & Juha Karjalainen : Tilastojen graafinen esittäminen

Alkaen 18,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TILA-72D8DE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Opi esittämään tilastotietoa selkeästi sekä taulukoina että visuaalisina kaavioina. Kirja tarjoaa kattavan perehdytyksen graafiseen esittämiseen ja sen haasteisiin matematiikan näkökulmasta.

Kirjan alkuosa, jossa käsitellään tilastoaineiston esittämistä ensin taulukkomuodossa ja sitten kaavioina, palvelee sekä tilastokuvioiden lukijoita että laatijoita. Tässä yleisessä osassa kerrotaan kaikille kaaviotyypeille yhteisistä ominaisuuksista, eri kaaviotyyppien soveltuvuudesta erilaisiin aineistoihin sekä vaaroista, joita kaavioiden tulkintaan ja tekemiseen liittyy.

Kirjan loppuosassa käsitellään taulukoiden muotoilemista ja graafisten esitysten luomista ja muokkausta kolmella eri tietokoneohjelmistolla: vapaan koodin Open Officen version 3.0 Calcilla sekä Microsoft Officen Excelin versioilla 2003 ja 2007.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeila Karjalainen & Juha Karjalainen
Teoksen nimiTilastojen graafinen esittäminen
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja