Leon Uris : Vihan vuoret

Alkaen 2,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIHA-D9C5DC
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Leon Urisin "Vihan vuoret" pohjautuu tositapahtumiin ja kirjailijan sedän päiväkirjamerkintöihin, yhdistäen vaikuttavasti inhimilliset tunteet, sodan ajan jännityksen ja Kreikan upean luonnon. Mukaansatempaava romaani kuvaa selviytymistä, vastarintaa ja kohtaamista Gestapon uhkaa vastaan.

Vihan vuoret on tositapahtumiin perustuva kertomus. Sen taustana ovat kirjailijan sedän päiväkirjamerkinnät, joista Urisin ehtymätön mielikuvitus on muokannut jännittävän ja sympaattisen romaanin.

Kirjan päähenkilö, amerikkalainen kirjailija Mike Morrison saapuu Ateenaan vuonna 1941 noutamaan perintöään. Morrisonin perintömatkasta muodostuu painajaismainen pako kun hänen kintereilleen asettuvat Gestapon tappajat. Hän joutuu käymään siviilin epätoivoista taistelua Natsi-Saksan miehitysjoukkojen ja Kreikan vastarintaliikkeen kanssa. Amatöörimäinen Mike kasvaa tarinan edetessä ovelaksi ja pelottomaksi taistelijaksi.

Järki ja tunne käyvät kiivasta väittelyä hänen sisällään kun hän tapaa kreikkalaisen vastarintaliikkeeseen kuuluvan kuvankauniin Lisan. Hän yrittää paeta myös tunteitaan, mutta ...

Leon Uris kirjoittaa mukaansa tempaavasti inhimillisistä tunteista, pelosta ja rakkaudesta. Hän kuvaa mestarillisesti hengissä pysymisen vaikeata taitoa. Kaiken taustana on Kreikan huikaisevan kaunis luonto.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeon Uris
Muut tekijätEija Palsbo
Teoksen nimiVihan vuoret
AlkuteosThe angry hills
SKUP-VIHA-D9C5DC
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja