Leonardo Sciascia : Huuhkalinnut

Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HUUH-660D9B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Leonardo Sciascia tunnetaan terävänä yhteiskunnallisten epäkohtien kuvaajana erityisesti Etelä-Italian ja Sisilian historiallisissa ja ajankohtaisissa teemoissa.

LEONARDO SCIASCIA on syntynyt Sisiliassa vuonna 1921 ja on entiseltä ammatiltaan opettaja. Hänen tuotantonsa käsittelee pääasiassa alikehittyneen Etelä-Italian historiaa ja yhteiskunnallisia ongelmia. Kertomuskokoelma Gli zii di Sicilia (1958) kuvaa groteskisti ja dramaattisesti sisilialaisten kokemaa pettymyksiä vuodesta 1884 tähän päivään. Huubikalumni (1961, suom. 1984) herätti kohua mafiakuvauksellaan ja oli sekä yleisö- että arvostelumenestys. 1700-luvun Palermoon sijoittuva romaani Il consiglio d'Egitto (1963) sai myös innostuneen vastaanoton. Sitä ovat seuranneet säälimättöminä pamfletteja ja romaaneja mafiasta, korruptiosta, kirkosta, vallasta. Sciascia on Italian huomattavimpia nykykirjailijoita ja kantaaottava vaikuttaja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeonardo Sciascia
Muut tekijätSoma Rytkönen
Teoksen nimiHuuhkalinnut
AlkuteosIl giorno della civetta
SKUP-HUUH-660D9B
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja