Lidia Ravera : Peilikuvaleikki

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PEIL-BA533B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Lidia Ravera tarkastelee ironisen terävästi naisen roolia, rakkautta ja elämän suuria valintoja modernin ihmissuhderomaanin hengessä. "Peilikuvaleikki" piirtää esiin sukupuolten, vanhemman ja lapsen sekä ystävyyden dynamiikkoja yhteiskunnallisten muutosten keskellä.

Takakansi

Älykäs ja ironinen romaani nelikymppisen naisen rakkaudesta

Kirjailija Norma pitää työstään ja nauttii itsellisestä elämästä. Hän suhtautuu ironisesti romanttiseen rakkauteen ja kapinoi naisiin kohdistuvia odotuksia vastaan. Niinpä hänelle on sokki, kun hän huomaa rakastuneensa naapuriinsa Sergioon.
Lääkäri Sergio on naimisissa itseään 25 vuotta nuoremman näyttelijän Martan kanssa. Norma seurailee sivusta pariskunnan myrskyisää liittoa, joka päättyy puukotukseen ja äkkikuolemaan. Kymmenen vuotta myöhemmin tarina jatkuu uusin, yllättävin kääntein.

Tarkkanäköinen italialainen kirjailija Lidia Ravera kertoo miehen ja naisen, vanhempien ja lasten sekä ystävysten välisistä mutkikkaista suhteista. Hän tarkastelee naisen unelmia ja ristiriitoja järjen ja tunteen välimaastossa. Kirja on todellinen löytö fiksulle ja ajattelevalle lukijalle.

Esittely

Mitä järkeä on rakastua mieheen, joka rakastaa toista, varsinkin kun toinen nainen on minua paljon nuorempi? Näin miettii Norma, eronnut keski-ikäinen nainen ja 18-vuotiaan pojan äiti. Älykäs ja järkevä Norma pitää kirjailijantyöstään ja nauttii itsellisestä elämästä.

Hän suhtautuu ironisesti romanttiseen rakkauteen ja kapinoi naisiin kohdistuvia odotuksia vastaan. Niinpä hänelle on sokki, kun hän huomaa rakastuneensa naapuriinsa Sergioon. Lääkäri Sergio on naimisissa itseään 25 vuotta nuoremman näyttelijän Martinan kanssa. Norma seurailee sivusta pariskunnan myrskyisää liittoa, joka päättyy puukotukseen ja äkkikuolemaan.

Kymmenen vuotta myöhemmin tarina jatkuu uusin, yllättävin kääntein.

Tarkkanäköinen italialainen kirjailija Lidia Ravera kertoo monenlaisista suhteista: miehen ja naisen, vanhempien ja lasten sekä ystävysten välisestä rakkaudesta. Hän tarkastelee kriittisesti naisen unelmia ja ristiriitoja järjen ja tunteen välimaastossa. Hänen teemojensa taustana ovat yhteiskunnalliset muutokset sekä naisen ja perheen asema. Kirja on todellinen löytö fi ksulle ja ajattelevalle lukijalle.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLidia Ravera
Teoksen nimiPeilikuvaleikki
AlkuteosEterna ragazza
SKUP-PEIL-BA533B
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja