Liisa Jokinen : Ivana Helsinki 15 : matkalla kotiin = coming home

19,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1527703
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Paola ja Pirjo Suhosen luoma Ivana Helsinki on suomalaisen muotoilun ja taiteen kansainvälinen menestystarina, joka yhdistää tarinat, muodin ja visuaalisen rohkeuden ainutlaatuisella tavalla. Tämä visuaalisesti vaikuttava teos kertoo Ivana Helsingin omintakeisesta matkasta ja 15 vuoden luovuudesta sekä suomeksi että englanniksi.

Vuonna 1998 Paola ja Pirjo Suhonen perustivat Ivana Helsingin. Nyt Ivana Helsinki on Suomen kansainvälisesti tunnetuin taide-, muoti- ja elokuvamerkki, jolla on oma myymälänsä myös New Yorkissa. Paola Suhonen on ainoa suomalainen muotisuunnittelija, joka on päässyt sekä New Yorkin että Pariisin muotiviikkojen viralliseen näytöskalenteriin.

Ivana Helsinki ei ole ainoastaan vaatteita ja muotia, se on tarinoita ja slaavilaisen melankolista, kiehtovaa matkantekoa: mallistot linkittyvät Suhosen elämään ja kokemuksiin, ja jokaisen takaa löytyy kertomus.

15 - Matkalla kotiin on juhlakirja, jossa lähdetään Ivana Helsingin omin sanoin, kuvin ja ajatuksin matkalle läpi 30 malliston ja 15 vuoden. Visuaalisesti häikäisevän kirjan tekstit ovat sekä suomeksi että englanniksi, joten se on myös oiva tuliaiskirja skandinaavisesta muotoilusta ja Ivana Helsingin omaperäisestä ja rohkeasta visuaalisesta maailmasta kiinnostuneille. Samalla kirja on kurkistus Paola Suhosen tarinoihin, tapahtuneisiin ja kuviteltuihin - kaikkeen siihen, mitä 15 vuoden aikana on ehtinyt tapahtua.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
ErikoisominaisuusSigneerattu
Tuoteryhmä
TekijäLiisa Jokinen
Muut tekijätKaisa Sivenius
Teoksen nimiIvana Helsinki 15 : matkalla kotiin = coming home
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaTeos
Painovuosi2013
Painos1
SidontaSidottu, kuvakannet (kovakantinen)
Sivumäärä287
Kielienglanti, suomi
ISBN9789518515480
KuntoHyvä + (K3+)
MuutaHieman nuhruisuutta kansissa, selkämyksessä hieman vinoutta, sidos hieman näkyvissä paikoitellen, Mahdollisesti Paola ja Pirjo Suhosen signeeraukset (ks. kuva)
SKU1527703
Korkeus (mm)284
Syvyys (mm)250
Paksuus (mm)25
Paino (g)1792
VerokantaALV 14 %
Avainsanatvaatteet, tekstiilit, muoti, kankaat, muotisuunnittelijat, graafinen suunnittelu, tavaramerkit, tekstiilisuunnittelu, vaatesuunnittelu, mallistot, vaatesuunnittelijat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja