Linda Jennings : Nappe ja ensilumi
Eräänä päivänä, kun Nappe menee ulos, maailma on muuttunut ihan ihmeelliseksi. Kaikkialla on hiljaista ja valkoista. Koiraäiti kertoo, että valkoinen on lunta. Sitä ei kannata syödä, mutta siinä saa leikkiä. Kunhan ei mene kauas kotipihasta.
Lumileikit keskeyttää pihaan säntäävä iso, vieras koira. Nappe pelästyy ja pinkoo pakoon minkä tassuistaan pääsee. Kun Nappe vihdoin pysähtyy, se huomaa olevansa oudossa paikassa. Mitä tehdä, kun koti on kaukana, ilta alkaa hämärtää ja tassunjäljet peittyvät lumeen?
Alison Edgsonin lumoava ja herkkä kuvitus luo tarinaan todellista talven taikaa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Linda Jennings |
Muut tekijät | Tuula Syvänperä & Alison Edgson |
Teoksen nimi | Nappe ja ensilumi |
Alkuteos | Lost in the snow |
Avainsanat | lastenkirjallisuus, koira, talvi, kuvakirjat, eksyminen |