Linus Nyman : Schyssta hackers

Linus Nymanin teos avaa oven tietotekniikan kiehtovaan historiaan ja legendaaristen hackerien maailmaan. Sukella teknologian virstanpylväisiin ja inspiroiviin tarinoihin, jotka ovat muovanneet tapaamme käyttää tietokoneita tänään.
Kenelle: Kiinnostaa erityisesti teknologiasta, tietotekniikan historiasta ja nörttikulttuurista innostuneita lukijoita.
Ordet hacker betydde ursprungligen någon som var både kreativ och tekniskt kunnig. Till dem som kallar sig hackers hör många av IT-historiens mest inflytelserika personer. De som vågat utmana gränserna för vad som är möjligt för både datorer och människor.
Boken tar läsarna med på en lustfylld vandring genom teknologins historia, tillsammans med dem som skrev den. Vi träffar bland annat Ada Lovelace, dotter till Lord Byron, som var med om att utveckla en beräkningsmaskin och samtidigt blev världshistoriens första programmerare. Vi får också höra om Linus Torvalds, mannen som utvecklade Linux, det operativsystem som idag används bland annat på rymdstationen ISS, i alla världens snabbaste superdatorer och i majoriteten av världens telefoner samt smartapparater.
Boken baserar sig på flera år av forskning och på tiotals intervjuer. Med finns roliga anekdoter från Finland, Sverige och världen, och otroliga fakta som presenteras på ett lika underhållande som lättfattligt sätt.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Linus Nyman |
Teoksen nimi | Schyssta hackers |
Avainsanat | IT-historia, teknologi, hacker, nörd |