Louis Bromfield : Sateet tulivat 3
Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SATE-B53527

Louis Bromfieldin tunnetuin teos 'Sateet tulivat' tarjoaa kiehtovan näkökulman Intian olosuhteisiin ja vahvisti kirjailijan aseman suomalaisessa kirjallisuudessa.
LOUIS BROMFIELD (1896-1956) aloitti uransa sanomalehtimiehenä, mutta luopui pian lehtityöstä liityttyään ensimmäisen maailmansodan aikana Ranskan armeijaan. Esikoisteoksensa Bromfield julkaisi v. 1924, ja hänen ensimmäinen huomattava romaaninsa oli amerikkalaista keskisäädyn miestä kuvaava teos, joka on ilmestynyt suomeksi nimellä 'Varhainen syksy' ja josta tekijä aikoinaan sai arvossa pidetyn Pulitzerin palkinnon. Hänen kuuluisin romaaninsa on kuitenkin 'Sateet tulivat', kertomus Intiasta, jonka olosuhteisiin kirjailija oli hyvin perehtynyt. Voidaankin sanoa, että Louis Bromfieldin maine Suomessa perustuu juuri tähän romaaniin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Louis Bromfield |
| Teoksen nimi | Sateet tulivat 3 |
| Alkuteos | The rains came |
| SKU | P-SATE-B53527 |
