M. I. McAllister : Orrin ja Sydänkivi
Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ORRI-3743E8

Orrin ja Sydänkivi jatkaa lumoavaa satuseikkailua, jossa inhimillistetyt eläimet kohtaavat vaaroja ja arvoituksia Usvasaaren maagisessa valtakunnassa.
Kenelle: 8+ -vuotiaille lapsille ja nuorille fantasian ystäville
Takakansi
Usvasaarta ympäröi lumottu usva. Yksikään saaren alkuperäinen eläin ei voinut lähteä vesitse ja palata samaa tietä takaisin. Usva teki sen mahdottomaksi, ja vain harvat löysivät sen läpi saareen. Mutta nyt usvan seassa näkyi liikettä.Kauniina, kesäisenä aamuna Usvasaarella valmistaudutaan orava Crispinin kruunajaisiin. Myyrät, oravat ja siilit pilkkovat pähkinöitä ja ottavat kullanvärisiä kakkuja unelista, saukot pinoavat viinilaatikoita kellareihin. Sydänkivi odottaa uutta hallitsijaa.
Kruunajaisten valmistelut katkeavat äkisti, kun saarelle saapuu salaperäinen laiva kaukaa Valkosiipien saarelta. Orrin katoaa vieden matkansa mielen. Mitä on tapahtunut? Onko Sydänkivi vaarassa?
Usvasaaren kohtalo on vaakalaudalla. Orrin joutuu käyttämään kaiken nokkeluutensa ja rohkeutensa päästäkseen takaisin Usvasaarelle - ennen kuin ensilumi sataa maahan.
Jännittävä jatko-osa teokselle Orrin, Usvasaaren sankari.
Esittely
Vallanhaluinen kapteeni Husk kannattajineen on kukistettu, Usvasaaren elämä on palannut omaan rauhalliseen uomaansa, ja eläimet valmistautuvat kruunaamaan maanpaosta palanneen Crispinin kuninkaakseen. Juuri juhlan edellä saarta suojaavan usvan läpi saapuu laivalla lähetystö, joka kertoo etsivänsä merkittyä oravaa. Merkitty orava on ennustuksen mukaan Valkosiipien saaren pelastaja, ja tuntomerkit sopivat epätavallisen vaaleaan Orriniin, mutta Orrinin uusi ystävä Juniper vaistoaa vaaran. Orrin joutuu ansaan ja päätyy oikullisen ja arvaamattoman kuningas Hopeakoivun vangiksi kauaksi kotoa. Crispinin lähettämä retkikunta ei onnistu pelastamaan Orrinia, mutta kuningas Hopeakoivun neuvokkaat vastustajat eivät jätä häntä oman onnensa nojaan. Häikäilemätön noita Savu vaatii Orrinia itselleen, ja Hopeakoivu lupaa luovuttaa vangin hänelle ensilumen aikaan. Aika kuluu pelottavan nopeasti, ja Orrin joutuu käyttämään kaiken nokkeluutensa ja rohkeutensa päästäkseen takaisin Usvasaarelle.Samaan aikaan Usvasaaren veli Fir havaitsee mittaamattoman arvokkaan Sydänkiven jäljennökseksi, ja aito kivi on kadonnut jäljettömiin. Usvasaaren kohtalo on jälleen vaakalaudalla, ja oikeamieliset eläimet joutuvat taistelemaan pahuuden ja ahneuden voimia vastaan.
Jatkoa teokselle Orrin, Usvasaaren sankari. Lumoava, lämmin ja jännittävä saturomaani inhimillistetyistä eläimistä ja heidän valtakunnastaan. Omar Ryannin mustavalkoinen piirroskuvitus. Trilogian käännösoikeudet on myyty lukuisiin maihin ja tarinasta on tekeillä myös animaatioelokuva.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | M. I. McAllister |
| Teoksen nimi | Orrin ja Sydänkivi |
| Alkuteos | Urchin and the Heartstone |
| SKU | P-ORRI-3743E8 |
