Maggie Lindholm : Libanonin makuja

28,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LIBA-936A43
Katso kaikki vaihtoehdot

Suomen ensimmäinen libanonilainen keittokirja johdattaa herkullisesti välimerelliseen ruokakulttuuriin ja aidon, helposti valmistettavan libanonilaisen kotiruoan saloihin.

Noin 80 ruokaohjetta sisältävät runsaasti pieniä alkuruokia eli mezejä, jotka ovat libanonilaisessa keittiössä erityisen suosittuja: muun muassa erilaisia kasvistahnoja, marinoituja härkäpapuja ja mausteisia piirakoita.

Mukana on myös keittoja, salaatteja, kana-, kasvis-, kala- ja liharuokia sekä herkullisia jälkiruokia. Myös libanonilaiset viinit saavat esittelyn.

Noin puolet ohjeista on kasvisruokia ja lähes kaikki ovat maidottomia. Ruokaohjeiden lomassa on runoja ja valokuvia Libanonin henkeäsalpaavista maisemista.

Maggie Lindholm on libanonilaissyntyinen ravintoloitsija, joka työskentelee Helsingissä ravintola Farougessa.

Marja Lindfors on innokas kulinaristi ja valokuvaaja, joka on aiemmin julkaissut kirjan Kurpitsa (Tammi 2004).

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaggie Lindholm
Teoksen nimiLibanonin makuja
SKUP-LIBA-936A43
Avainsanatruokaohjeet, keittokirjat, ruokakulttuuri
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja