Maija Butters : Ikkuna thangkan maailmaan

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IKKU-3C3C16
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu tiibetiläisbuddhalaiseen thangataiteeseen, jossa muodon ja tyhjyyden leikki syventää ymmärrystä todellisuuden jatkuvasta muutoksesta. Ikkuna thangkan maailmaan avaa näkymän tämän vuosituhansia vanhan kuvakäärötaiteen filosofiaan ja symboliikkaan.

Thangka on tiibetiläisbuddhalainen kuvakäärö, jollaisia on valmistettu Himalajan ja Tiibetin buddhalaisilla alueilla jo yli vuosituhannen ajan. Thangka kuvaa jotakin buddhalaisen opin käsitettä esimerkiksi symbolien avulla, taikka jotakin buddhaa, bodhisattvaa (suom. 'valaistumisolento') tai muuta buddhalaisista pyhää hahmoa antropomorfisesti.

Thangataiteessa buddhalainen viisaus 'Tyhjyys on muotoa ja muoto on tyhjyyttä' löytää konkreettisen ilmauksensa. Tiibetiläisissä maalauksissa muotojen leikki yhdistyy salaman laisena esiintyvien pyhien hahmojen dynaamisuus ilmentää todellisuuden jatkuvaa muutoksenalaisuutta, pysymättömyyden ideaa. Samalla nämä jumaluudet leijailevat avaruudellisessa tilassa ja ilmestyvät maalaukseen kuin tyhjästä. Thangataiteen avulla tiibetiläiset välittävät buddhalaisuuden tärkeimpää sanomaa: rakkauden ja viisauden tapaa olla olemassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaija Butters
Teoksen nimiIkkuna thangkan maailmaan
SKUP-IKKU-3C3C16
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja