Maija Järnefelt : Muistelmia 2
7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUIS-9604AF

Maija Järnefeltin "Muistelmia 2" valottaa kahden täysin erilaisen maailman risteystä: vaatimattoman tolstoilaisen lapsuuden ja 1920-luvun Euroopan suurkaupunkien vauhdikkaan elämän. Elämäkerralliset muistelmat välittävät poikkeuksellisen eloisia ja tarkkoja havaintoja taiteilijapersoonallisuudesta.
Kenelle: Sopii elämäkertojen ja muistelmakirjallisuuden ystäville.
Kirjailija Arvid Järnefeltin tyttären Maija Järnefeltin nuoruudenmuistelmat kertovat kahdesta täysin erilaisesta maailmasta. Ensimmäinen oli hänen lapsuudenkotinsa, pieni maalaistalo Lohjan Virkkalassa, missä vietettiin vaatimotonta ja työteliästä elämää tolstoilaiseen tapaan. Toinen maailma oli 1920-luvun Eurooppa, sen suurkaupungin kiihkeä huvielämä, johon Maija osallistui rikkaan liikemiehen puolisona. Muistot tästä kaikesta ovat hämmästyttävän eloisat ja tarkat; ne kuvastavat Maija Järnefeltin omaa välitöntä ja impulsiivista, lämmintä ja kiihkeää taiteilijapersoonallisuutta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Maija Järnefelt |
| Teoksen nimi | Muistelmia 2 |
| SKU | P-MUIS-9604AF |
| Avainsanat | isotekstiset kirjat |
