Maiju Lassila & Algot Untola : Liika viisas : viisaudenkirja, eli, kertomus Sakari Kolistajasta
9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LIIK-2AE758

Maiju Lassilan Liika viisas on terävän ironinen satiiri porvarillisesta yhteiskunnasta sekä viisauden ja hulluden rajapinnasta.
Liika viisas on Maiju Lassilan terävän ironinen satiiri porvarillisesta yhteiskunnasta ja viisauden ja hulluden vaikeasta rajanvedosta. Romaanin päähenkilö on talonpoika Sakari Kolistaja, joka tutustuttuaan tekohurskaaseen pastori Pöndiseen ja hänen opetuksiinsa ryhtyy saarnaamaan maailmallista viisautta vastaan. Asiat sotkeutuvat pahasti, kun Kolistaja julistaa, että Pöndinen ei ole "liialla viisaudella pilattu", minkä vuoksi hän on Kolistajan mielestä sopiva ehdokas kirkkoherranvirkaan. Eikä Kolistaja julista uskoaan vain kotikylässään, vaan tyhmyyden idea leviää sinnikkään saarnamiehen matkassa kylästä toiseen. Liika viisas ilmestyi ensimmäisen kerran Kariston kustantamana vuonna 1915.
Kannen kuvassa Maiju Lassilan kirjoittama Liika viisaan käsikirjoituskäärö. Piirros: Juha Meuronen.
Kannen kuvassa Maiju Lassilan kirjoittama Liika viisaan käsikirjoituskäärö. Piirros: Juha Meuronen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Maiju Lassila & Algot Untola |
| Teoksen nimi | Liika viisas : viisaudenkirja, eli, kertomus Sakari Kolistajasta |
| SKU | P-LIIK-2AE758 |
