Mari Mörö : Hajavalo

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HAJA-31642A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Mari Mörö tempaa lukijan Kanadan Malkosaarelle tragikoomisessa romaanissaan, jossa utopiat, menneisyys ja nykyhetki kohtaavat arvaamattomilla tavoilla.

Mari Mörön kauan odotettu uutuusromaani paiskaa entisen avioparin Kanadaan, kaukaiselle Malkosaarelle. Samaan paikkaan perustettiin suomalaisten utopiayhteisö kauan ennen kuin tasavallasta oli tietoakaan. Utopia kesti parisen vuotta, mutta nyt Suomen satavuotisjuhlan kunniaksi saarelaiset haluavat järjestää juhlat. Lisäksi joltain paikalliselta on saatu lahjoitus, jonka turvin yksityinen museo laitetaan kuntoon.

Romaanin kertoja pestataan saarelle nimeämään ja järjestelemään museon Suomi-tavaraa, auttelemaan juhlien järjestämisessä ja pitämään huolta talon rähjästä. Huollettavaa on myös toisessa rähjässä; mukaan reissuun tunkee väen vängällä näyttelijän urallaan epäonnistunut ex-mies Pete.

Hajavalo on tragikomedia onnellisten saarelta, sieltä missä utopiaa ja mennyttä museoidaan ja varastoidaan. Museon kellarissa pokasahojen, kalanpyydysten ja hiirten syömien punalippujen keskellä arvaamattomaksi muuttuva maailma heittää utopian, perheen rippeet ja yhteisön puntariin - niin Kanadassa kuin Suomessa. Mistä pitää kiinni ja mistä on laskettava irti?

Mörön mestarillisen hauska ja tarkka lause naurattaa ja liikuttaa. Hajavalo paljastaa asiat tarkemmin, sillä häikäisyyn ei kannata eikä voi luottaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMari Mörö
Teoksen nimiHajavalo
SKUP-HAJA-31642A
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja