Maria Adolfsson : Harha-askel

Alkaen 16,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0093802
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Doggerlandin saarivaltiossa brittidekkarin ja skandikrimien maailma yhdistyvät, kun komisario Karen Eiken Hornby uppoutuu murhatutkimukseen elämänsä solmuissa.

Kenelle: aikuisille rikosromaanien ystäville

Uusi murhasaari on noussut merestä!

Tervetuloa Doggerlandiin! Se sijaitsee siellä missä brittidekkari ja skandikrimi kohtaavat. Siellä tapahtuu murhia, ja niitä ratkoo elämänsä solmuun saanut komisario Karen Eiken Hornby.

Harha-askel on ensimmäinen osa kuvitteelliseen Doggerlandin saarivaltioon sijoittuvaa rikossarjaa, jossa tuulisen saariryhmän suolantuoksuinen elämä avautuu lukijalle hämmästyttävän todellisena. Komisario Karen Eiken Hornbylla on kamala krapula. Ja morkkis. Juuri tämän miehen vierestä hän ei olisi koskaan halunnut herätä. Ja pahempaa on edessä: hänet kiskotaan suoraan sängystä tutkimaan murhaa, jonka uhri ei voisi olla hänen kannaltaan kiusallisempi. Pitkään Britanniassa asunut Karen on palannut kotiin Doggerlandiin nuolemaan haavojaan, ja nyt hän joutuu peittelemään omia harha-askeleitaan voidakseen tutkia murhaa. Paluumuuttajaan ei suhtauduta ystävällisesti töissä eikä kylillä, ja Karenin oma objektiivisuus alkaa horjua, kun hän kiintyy uhrin tyttäreen. Onko murha hetken kiivastuksissa tehty, vai vievätkö jäljet vuosikymmenten taa kummalliseen jaksoon saarivaltion historiassa? Ja haluaako Karen edes tietää vastausta?

Maria Adolfsson on tukholmalainen kirjailija ja viestinnän ammattilainen. Harha-askel on hänen ensimmäinen rikosromaaninsa, ja Doggerland-sarja on herättänyt suurta kiinnostusta kansainvälisestikin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaria Adolfsson
Muut tekijätKääntänyt: Sirkka-Liisa Sjöblom
Kannen suunnittelu tai taide: Miroslav Šokčić
Teoksen nimiHarha-askel
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
KustantajaTammi
Painovuosi2025
Julkaistu2025
Painos1
SidontaNidottu (pehmeäkantinen)
Tuotemuodon lisätiedotLiimasidos
Sivumäärä463
AlkuteosFelsteg
Kielisuomi
Alkuperäiskieliruotsi
SarjaDoggerland 1
ISBN9789520475987
MuutaYmpäristöystävällisesti tuotettu paperi: FSC
SKUK-0093802
Korkeus (mm)210
Syvyys (mm)136
Paksuus (mm)30
Paino (g)428
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanatmurha, esitutkinta, menneisyys, ihmissuhteet, erehdys, poliisit, naiset, esimiehet, saaret, doggerland, poliisit (ammatit), esihenkilöt
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja