Maria Carole : Tulen tyttäriä

21,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TULE-507F19
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Maria Carole yhdistää kiehtovasti fantasian ja romantiikan maailmaan, jossa jumalat ja ihmiset elävät erillään mutta kohtalot kietoutuvat yhteen. Kuvastaja-palkinnon ehdokkaana ollut teos tarjoaa tuoreen näkökulman viihteelliseen fantasiaan.

Kenelle: Sopii erityisesti fantasiaa, romantiikkaa ja queer-kirjallisuutta etsiville nuorille aikuisille ja aikuisille.

"Ei ole sinun osasi sen parempi tai huonompi kuin muidenkaan. Yhtä kaikki ylhäältä saneltu."

Naarni on sotilas ja tulten sukua. Knameira, ei aivan jumala muttei tavallinen nainenkaan. Naarni laskee vuosia palvelusaikansa loppumiseen, kunnes eräänä syysyönä kohtaa valolta tuoksuvan Emman ja lakkaa laskemasta.

Tulen tyttäriä on viihteellistä fantasiaa maailmassa, jossa jumalat elävät eristyksissä vuorellaan, ja jumalten jälkeläiset sekä ihmiset välttelevät toisiaan. Soturi, tytär ja äiti. Minkä roolin kukin harteilleen saa tai itse ottaa?
Maria Carolen esikoisteos keskittyy siihen, mikä elämässä on tärkeää silloinkin kun ympärillä kuohuu

Alunperin Osuuskumma-kustannuksen julkaisema Tulen tyttäriä oli Kuvastaja-palkinnon ehdokkaana v. 2015.

***

"Carole kirjoittaa viehättävästi ja elävästi. Tulen tyttäriä on ihana kirja. En ole suuri romantiikan ystävä, mutta silti on sanottava näin: ihana kirja. Ehdottomasti yksi vuoden mieleenpainuvimmista lukukokemuksista."
- Kastanjan lukupäiväkirja -blogi

Maria Carole on ulkosavolainen ranskansuomalainen kirjailija, kirjantekijä ja pienkustannusihminen. Hän haluaisi kirjoittaa kauhua, mutta päätyy aina tutkimaan sitä, mikä ihmisessä on rakastettavaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaria Carole
Teoksen nimiTulen tyttäriä
SKUP-TULE-507F19
AvainsanatFantasia, romantiikka, queer-kirjallisuus, naiset, Viihdekirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja