Maria Jotuni : Jussi ja Lassi
Alkaen 3,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JUSS-E05A5E

Maria Jotunin teos tarkastelee lapsuuden maailmaa raikkain ja herkkin havainnoin, kuvaten kahden pojan elämää ja pohdintoja heidän kasvunsa ydinkaudella. Teoksen ytimessä on pohdinta elämän keskeisistä kysymyksistä ja vastavoimien etsimisestä lapsen näkökulmasta.
Kenelle: 6–8-vuotiaille lapsille
»Rivienväliseksi tunnustuskirjaksi» on Annamari Sarajas sanonut Jotunin teosta Jussi ja Lassi. Määritelmä on osuva. Päällimmäiltään Jussi ja Lassi on vain kirja kahdesta pojasta, näiden puheista, puuhista ja kuvitelmista kuuden ja kahdeksan ikävuoden välillä, »tuolla levottomalla heräämisen ja ulotteleimiskaudella», kirja täytenään raikkaita, herkkiä ja herttaisia havaintoja lapsesta ja lasten maailmasta. Mutta samalla se on Jotunin keskeisten elämänongelmien pohdintaa, niiden voimien etsimistä, jotka tasapainottavaisivat hänessä piilevät elämänilon ja elämänvihan, toivon ja pettymyksen tunnot. Kirjan sisin on kaukana lasten maailman sekä tällä että tuolla puolen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Maria Jotuni |
| Teoksen nimi | Jussi ja Lassi |
| SKU | P-JUSS-E05A5E |
| Avainsanat | pojat, lapsuus, lapset, Suomi, elämänfilosofia, elämänodotukset, elämän tarkoitus, kotimainen kirjallisuus, 1920-luku, lapsikuvaukset, 6-8-vuotiaat |
