Maria Lang : Kaupunki nukkuu

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAUP-B486C7
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Maria Langin "Kaupunki nukkuu" vie lukijan hiljaisen pikkukaupungin salaperäiseen yöhön, jossa varjoihin kätkeytyvät niin levottomat sielut kuin vaaralliset salaisuudetkin. Kun pimenevän yön rauha järkkyy omituisen murhan myötä, jää harva asukas koskemattomaksi tapahtumien vyyhdissä.

Helmikuun pimeinä ja kylminä öinä pikku kaupunki nukahtaa aikaisin. Verhot vedetään ikkunoitten eteen, valot sammutetaan sisäpuolella. Kylmät kadut eivät houkuttele edes iltakävelylle. Koko Skogan kaupunki nukkuu.

Tai nukkuvatko sentään kaikki? Eikö Skogassakin ole nuoria, kapinallisia ja kärsimättömiä? Tai aviopuolisoja, jotka riitelevät tai rakastavat? Ihmisiä, jotka potevat unettomuutta ja yksinäisyyttä?

Jotakin tapahtuu verhojen takana. Jossakin yksinäisyyden tunne muuttuu mielettömäksi kauhuksi, jonka alkusyynä näyttää olevan ääni puhelimessa, kirje eteisen lattialla. Mutta kauhu saa myös motiivinsa kun tapahtuu murha — omituinen ja vaikeasti selitettävä — keskellä kaupunkia, keskellä hiljaista yötä. Silloin joutuvat sekä puhelinääni että kirje, sekä valvovat että nukkuvat kaupunkilaiset, sekä murhatut että murhaaja Christer Wijkin hellittämättömän mietiskelyn ja mielenkiinnon kohteiksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaria Lang
Teoksen nimiKaupunki nukkuu
AlkuteosStaden sover
SKUP-KAUP-B486C7
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja