Marie-France Daniel & Louise Lafortune & Richard Pallascio & Pierre Sykes : Filosofoidaan matematiikasta ja luonnontieteistä

26,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-FILO-E5C9DE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Matematiikan ja luonnontieteiden filosofia haastaa vanhat uskomukset ja avaa uudenlaisen näkökulman oppimiseen. Opi, miten ajattelutaidot voivat muuttaa suhtautumistasi näihin aineisiin.

Kenelle: 9–13-vuotiaille suunnattu teos herättää uteliaisuutta matematiikkaa ja luonnontieteitä kohtaan.

Kevään 2010 uutuus!

Laskupäätä joko on tai ei ole. Matematiikka sopii vain neroille. Ja matemaattiset ja tieteelliset ongelmat vain pojille.

Erehdys kuin tärähdys. Lapset ja nuoret tutkailevat asioita. He vaativat perusteita, isoavat merkitystä ja riemuitsevat kohentuneista taidoistaan. Vaikeiksi koetuista asioista ja aineista oppii nimittäin keskustelemaan, yksin ja yhdessä. Matematiikasta ja luonnontieteistä saa kiinni, kun oivaltaa niiden historiallisuuden ja sosiaalisuuden. Hyvä opettaja osaa näyttää ja purkaa myös luma-aineitten lumouksen.

Filosofoidaan matematiikasta ja luonnontieteistä auttaa erityisesti niitä, joilla on vaikeuksia näissä aineissa. Mutta lisäksi se innostaa niitä, jotka jo luottavat itseensä laskijoina, havaitsijoina, päättelijöinä ja arvostelukykynsä käyttäjinä. Kirja on tarkoitettu tukiaineistoksi romaaneille Matildan ja Taavetin matemaattiset seikkailut ja Matildan ja Taavetin seikkailut tieteen maailmassa, jotka on suunnattu 9-13-vuotiaille. Dialogiseen, yhteisölliseen oppimiseen tukeutuvaa teosta voi käyttää itsenäisestikin, koulun ulkopuolella.

Matematiikkaan ja luonnontieteisiin ei synnytä. Niihin opitaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarie-France Daniel & Louise Lafortune & Richard Pallascio & Pierre Sykes
Muut tekijätTapani Kilpeläinen & Jarkko S. Tuusvuori ym.
Muut tekijätKääntänyt: Tapani Kilpeläinen ja Jarkko S. Tuusvuori
Teoksen nimiFilosofoidaan matematiikasta ja luonnontieteistä
AlkuteosPhilosopher sur les mathématiques et les sciences
SKUP-FILO-E5C9DE
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja