Juha Virta : Joulu juksaa

Hauskat yllätykset ja joulun taika täyttävät Filipan ja hänen ystäviensä seikkailun lämminhenkisessä kuvakirjassa.
Kenelle: Sopii 3–8-vuotiaille lapsille, jotka nauttivat joulun tunnelmasta ja ystävyyden merkityksestä.
Filippa ja hänen ystävänsä aasi Antero sekä Kissa Nokonen valmistautuvat yhdessä joulunviettoon. He ripustavat joulukoristeita, juovat mehua - ja täyttävät sanaristikkoa.
Filippa lähtee ostamaan suklaata ja tutustuu erää- seen murmeliin, joka paljastaa olevansa joulupukki. Kissa Nokosen keksit loppuvat ja se huomaa uuden kaupan naapurissa. Siellä on myyjänä pupu, joka kertoo olevansa joulupukki. Myös aasi Antero on jouluostoksilla ja päätyy auttamaan naapurin tätiä ostosten kantamisesssa. Täti kertoo olevansa joulupukki. Mitä ihmettä tämä kaikki merkitsee joulun kannalta?
Joulu juksaa on jatkoa suosituille Piano karkaa ja Kissa katoaa -kirjoille. Juha Virran teksti ja Marika Maijalan kuvitus luovat yhdessä mielikuvituksellisen maailman, joka on täynnä hassuja yllätyksiä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Juha Virta |
Teoksen nimi | Joulu juksaa |
Avainsanat | Joulu, Joulupukki, Jouluvalmistelut, Yhdessä olo, Ystävyys |