Maris Gothoni : Peili peilistä : runoelma
Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PEIL-D534C0

Maris Gothónin esikoiskokoelma Peili peilistä yhdistää eri aikakaudet ja kulttuurit runolliseksi dialogiksi, jossa historian painajaisunet ja kaavoittuminen kietoutuvat yhteen. Runojen jännite syntyy eletyn ja kuvitellun sekä yksilön ja yleisen kohtaamisesta.
Maris Gothónin esikoiskokoelman peilikaupungeissa maailmankuvat ovat riekaleina ja "hakemukset Zeitgeistkurssille myöhässä". Historian painajaisunien ja kaavoittumisen keskellä Gothóni turvautuu dialogiin pelaamalla toisiinsa aikakausia, kulttuureja ja elettyä elämää. Eletyn ja kuvitellun, yksilön ja yleisen välisestä suhteesta kasvaa näiden runojen jännite. Sekasorrosta voi syntyä järjestys, vieraudesta koti. Ja ajan juna "lähtee, yhä, vaikka/on jo myöhäistä".
Maris Gothóni on 1979 Berliinissä syntynyt pianisti.
Maris Gothóni on 1979 Berliinissä syntynyt pianisti.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Maris Gothoni |
| Teoksen nimi | Peili peilistä : runoelma |
| SKU | P-PEIL-D534C0 |
