Marja Kurki : Silkkitieni
Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SILK-BC9E17

Marja Kurjen elämä on ollut täynnä odottamattomia käänteitä, rohkeita valintoja ja uusia näkökulmia maailmaan – vaihtokokemuksesta Atlantin yli aina yrityksen perustamiseen lama-aikana.
Takakansi
Diorin salongeista Kiinan silkkitielle ja viidakkoon – rohkean yrittäjän elämässä on riittänyt käänteitäMarja Kurki lähti vuonna 1955 Atlantin poikki vaihto-oppilaaksi Yhdysvaltoihin armeijan vanhalla joukkojenkuljetuslaivalla. Samalla mentaliteetilla hän lähti silkkitielle Kiinaan vain kolme vuotta kulttuurivallankumouksen päättymisestä – ja perusti yrityksensä pahimpaan lama-aikaan. Monta kertaa Kurki on innostunut, ajattelematta toiminut, liian myöhään katunut ja lopuksi todennut, että kannatti sittenkin. Sellainen on hänen elämänsä: täynnä toinen toistaan yllättävämpiä käänteitä, luovia ajatuksia, mielenkiintoisia matkoja sekä uusia näkökulmia maailmaan.
Esittely
Marja Kurki lähti vuonna 1955 Atlantin poikki vaihto-oppilaaksi Yhdysvaltoihin armeijan vanhalla joukkojenkuljetuslaivalla. Samalla mentaliteetilla hän lähti silkkitielle Kiinaan vain kolme vuotta kulttuurivallankumouksen päättymisestä - ja perusti yrityksensä pahimpaan lama-aikaan.Monta kertaa Kurki on innostunut, ajattelematta toiminut, liian myöhään katunut, sitten ihmetellyt mitä tuli tehtyä, ja lopuksi todennut, että kannatti sittenkin. Sellainen on hänen elämänsä: toinen toistaan yllättävämpiä käänteitä, uusia ajatuksia, mielenkiintoisia matkoja ja uusia näkökulmia maailmaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Marja Kurki |
| Teoksen nimi | Silkkitieni |
| SKU | P-SILK-BC9E17 |
| Avainsanat | muistelmat, yrittäjyys, yrittäjät |
