Marja Leena Virtanen : Kiurun tytär

Alkaen 13,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1130198
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Marja Leena Virtasen uusi romaani piirtää vivahteikkaan kuvan pienen tytön kasvuympäristöstä 1950-luvun maaseudulla ja myöhemmin opiskelijaelämän pyörteissä pääkaupungissa. Tarinan säästeliäästi kuvatut tapahtumat rakentuvat kuin huomaamatta kohti yllättävää kokonaisuutta.

Takakansi
PIENEN SILJAN perhe on Karjalan evakoita, mutta uutta kotitilaa on asuttu jo jonkin aikaa. Naapurustoon asettuneella Kiiskin sakilla vakituinen asumus on vasta tekeillä, ja elämä on muutenkin vähän rempallaan. Kiiskin sievä neitokainen ehtinyt Annikki on silti sekä Siljan isoveljen että naapuritilan Santerin suosiossa, niin että puukkojakin vilautellaan. Muuan kohtalokas jouluyö muuttaa kaiken Siljan ja hänen läheistensä elämässä. Vielä vuosien ja vuosikymmenten jälkeen tuon yön seuraukset ovat läsnä heidän arjessaan.

Marja Leena Virtasen uusi romaani on herkkävireinen kuvaus pienen tytön elämänpiiristä 1950-luvun maaseudulla ja myöhemmin pääkaupungin opiskelijamaailmassa. Säästeliään, hienoin äänenpainoin kuvatut tapahtumat avautuvat ja täyttyvät vaivihkaa, kunnes kuva on täydellinen.

Esittely
Pienen Siljan perhe on Karjalan evakoita, mutta uutta kotitilaa on asuttu jo jonkin aikaa. Lähistöllä majailevalla Kiiskin sakilla vakituinen asumus on vasta tekeillä, ja elämä on muutenkin vähän rempallaan. Kiiskin sievä neitoiässä oleva Annikki aiheuttaa silti kiivasta kilpailua Siljan isonveljen Ilmon ja naapuritilan Santerin välillä, teräaseitakin vilautellaan. Annikin veljeä Silja ja muut pikkutytöt pyrkivät pakoilemaan, mutta aina se ei onnistu. Muuan kohtalokas jouluyö muuttaa kuitenkin kaiken Siljan ja hänen läheistensä elämässä. Vielä vuosien ja vuosikymmenten jälkeen tuon yön seuraukset ovat läsnä heidän arjessaan.

Marja Leena Virtasen uusi romaani on herkkävireinen kuvaus pienen tytön elämänpiiristä 1950-luvun maaseudulla ja myöhemmin pääkaupungin opiskelijamaailmassa. Säästeliäin, hienoin äänenpainoin kuvatut tapahtumat avautuvat ja täyttyvät kuin vaivihkaa, kunnes kuva on täydellinen - ja yllättävä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarja Leena Virtanen
Teoksen nimiKiurun tytär
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaKARISTO OY
Painovuosi2019
Painos1
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä292
Kielisuomi
ISBN9789512366125
KuntoUusi (K5-)
Kansipaperin kuntoErinomainen tai virheetön (korkeintaan hyvin pientä käytön jälkeä)
MuutaTakana vanha hintalappu
SKU1130198
Korkeus (mm)215
Syvyys (mm)138
Paksuus (mm)29
Paino (g)394
VerokantaALV 14 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja