Marjatta Kilpi : Aurora ja rakkaus

10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AURO-070B9F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Marjatta Kilven romaani vie lukijan Aurora Karamzinin kiehtovaan ja monivaiheiseen elämään, jossa yhdistyvät eurooppalainen loisto, romantiikka ja rohkeat valinnat Suomen historian merkittävimpiin naisprofiileihin kuuluvan naisen kautta.

Aurora Karamzinin muistamme historiankirjasta Diakonissalaitoksen perustajana ja jalomielisenä lahjoittajana. Todellisuudessa hänen elämänsä oli suurimmalta osaltaan jotakin aivan muuta. Aurora oli euroopankuulu kaunotar, hovinainen, upporikas ruhtinatar, Suomen historian loistavimpia naishahmoja.

Aurora Stjernvall syntyi Viipurin maaherran tyttärenä, oli Helsingin tavoitelluin nuori nainen ja sai sitten kutsun hovineidoksi tsaarin hoviin Pietariin. Kauneudellaan hän valloitti koko ylellisen pääkaupungin, hänestä tuli hovin helmi – myös tsaarin mielestä. Monivaiheinen ja jännittävä elämä oli alkanut. Se oli tuova tullessaan menestyksiä ja menetyksiä, onnea ja surua. Auroraa odottivat myös kaksi äärimmäisen erilaista miestä – Paul Demidov, suunsaattomasti rikas venäläinen ruhtinas, ja Andrei Karamzin, salaperäinen uneksija.

Marjatta Kilven romaani Aurora Karamzinista on jännittävä, romanttinen, tosi. Mutta sen pinnan alla väreilee myös alati viehättävän ilkikurinen hauskuus.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarjatta Kilpi
Muut tekijätKatriina Viljamaa-Rissanen
Teoksen nimiAurora ja rakkaus
SKUP-AURO-070B9F
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja