Marjukka Puutio : Aamuasteikot

26,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AAMU-B54BBF
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Aamuasteikot pureutuu muistin, identiteetin ja elämän tarinan teemoihin, kun eläköitynyt sello-opettaja Lilja Trewin kohtaa menneisyyden kuvat ja löytää turvaa aamuisten asteikkoharjoitusten rutiinista. Marjukka Puution esikoisromaani kuljettaa lukijan Suomen ja Englannin kaupunkimaisemien halki tarkastelemaan menneisyyden vaikutusta nykyhetkeen.

Valitsemmeko itse, mitä menneisyydestämme muistamme tai mitä tarinaa elämästämme kerromme?

Eläkkeelle jäänyt sello-opettaja Lilja Trewin päättää soittaa joka aamu asteikkoja, vaikka enää ei olisi pakko. Aamurutiinista muodostuu hänelle hetki, jossa miettiä omaa elämää: kuka olen ollut ja kuka olen nyt? Kun vanhojen valokuvien joukosta löytyy sinne kuulumaton otos, aamuasteikoista tulee Liljalle turvapaikka. Kvinttiympyrän edetessä katse olan yli menneisyyteen tuo elämäntarinaan uusia sävyjä ja salaisuuksia. Liljan tarina kulkee luontevasti kahden maan, Suomen ja Englannin, sekä kahden kaupungin, Kokkolan ja Berkhamstedin, maisemissa.

Marjukka Puutio (s. 1976) onvKokkolassa asuva musiikkialan ammattilainen. Hän on opiskellut kirjoittamista Ykspihlajan Kirjallisen Salongin ja Hämeen Kesäyliopiston kursseilla. Aamuasteikot on hänen esikoisromaaninsa

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarjukka Puutio
Teoksen nimiAamuasteikot
SKUP-AAMU-B54BBF
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja