Marta Breen & Jenny Jordahl : Naiset

18,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NAIS-BC8550
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Marta Breenin ja Jenny Jordahlin teos avaa vaikuttavan katsauksen naisten vapautumisen 150-vuotiseen historiaan yhteiskunnan ja kulttuurin näkökulmasta.

Kenelle: Feminismistä ja tasa-arvosta kiinnostuneille.

Vielä 150 vuotta sitten naiset ja miehet elivät hyvin eriarvoista elämää. Naiset eivät saaneet äänestää vaaleissa, eivät ansaita omaa rahaa puhumattakaan siitä, että he olisivat voineet päättää omasta kehostaan.

Kirjailija Marta Breen sekä kuvittaja Jenny Jordahl kertovat kiehtovasti ja inspiroivasti monet dramaattiset taistelut ja vaiheet naisten matkasta tasa-arvoisempaan maailmaan. Kirja sopii jokaiselle, joka haluaa oppia feminismin historiasta mahdollisimman paljon mahdollisimman lyhyessä ajassa. Aiheita ovat mm. naisasialiike, maailman tunnetut naisjohtajat, abortti ja ehkäisy.

Kirja julkaistiin Norjassa keväällä 2018 ja sen oikeudet on myyty noin 20 eri maahan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarta Breen & Jenny Jordahl
Muut tekijätSanna Manninen & Jenny Jordahl
Muut tekijätTranslated by: Sanna Manninen
Teoksen nimiNaiset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja