Marta Keravuori : Kirsikankukkia

Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRS-9EBEA9
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Marta Keravuoren kokoama ja suomentama valikoima japanilaista lyriikkaa esittelee sanan pienoistaidetta, jossa luonnonlyriikka ja herkkä tunnelmanvälitys vievät lukijan vuosituhansien runoperinteen äärelle.

Marta Keravuoren suomentama valikoima Japanin lyriikkaa tutustuttaa lukijan sanan pienoistaiteeseen, jossa ajatus ja tunnelma on ilmaistu vähäeleisesti, viittauksenomaisesti ja samalla äärimmäisen herkästi. Nämä pienet kolmi- ja viisisäkeiset runot sisältävät ennen kaikkea hienoa luonnonlyriikkaa.

Kokoelmaan on valittu eri aikakausien runoutta parin vuosituhannen ajalta. Kuuluisimpien japanilaisten klassikkojen, tuntemattomien runoilijoiden ja keisari Hirohiton säkeitä täydentää teoksen kolmannessa painoksessa kaksitoista tekijän omaa tankaa, runoa joilla hän ainoana suomalaisena on vuosittain osallistunut keisarinhovin toimesta järjestettäviin kilpailuihin.

»Nämä runot koskettavat meitä sillä mahdilla, jolla yksinkertainen kauneus puhuu. Hämmästyen ja melkeinpä liikuttuneena pysähtyy monen runohelmen eteen, niiden viileyden takaa tulta ja sähkylä aavistaen.» (Vilho Suomi, US)

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarta Keravuori
Teoksen nimiKirsikankukkia
SKUP-KIRS-9EBEA9
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja