Martti Ahti : Salaliiton ääriviivat : oikeistoradikalismi ja hyökkäävä idänpolitiikka 1918-1919
Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SALA-60E7A2

Martti Ahti tarkastelee salattuja suunnitelmia ja oikeistoradikaalin liikehdinnän vaikutusta Suomen poliittiseen historiaan vuosina 1918–1919.
Suomalaisten divisioonien hyökkäys punaiseen Pietariin, neuvostovaltion murskaaminen, Suur-Suomen luominen, oikeistokaappaus ennen tasavallan ensimmäistä presidentinvaalia... Suomalaisten aktivistien radikaaleissa suunnitelmissa mikään ei ollut mahdotonta vuonna 1919. Monet pitivät heidän suunnitelmiaan ja toimintaansa jo huollon suuruudenhulluute-na, vielä useammat tänään. Mutta samalla myös suhtautuminen jääkäriaktivismiin kuuluu siihen mitä olisi osattava tunnustaa ja juhli-tuna historiaa. Missä kulkivat mahdollisen rajat vuonna 1919? Kysymys askarrutti myös valtionhoitajaa Mannerheimiä, jonka aktiivisti tunsivat nimellä Andersson. Martti Antilän vihkis-kirja perustuu pääosin aineistoon, joka aikaisemmin on ollut salaista. Johtolankoina serveerataan oinaan kuin salapoliisin työtä. Tuloksena on yllä-tävä esitys tasavallan synnystä, jota uhkasi oikeistoradikalismi ja hyökkäävä idänpoli-tiikka.
Päälliksen kuva: Kenraali C.G.E. Mannerheim. Suomen valokuvataiteen museon kokoelmat/valok. Eric Sundström
Päälliksen suunnitteli: Marja-Leena Jääskeläinen
Päälliksen kuva: Kenraali C.G.E. Mannerheim. Suomen valokuvataiteen museon kokoelmat/valok. Eric Sundström
Päälliksen suunnitteli: Marja-Leena Jääskeläinen
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Martti Ahti |
| Teoksen nimi | Salaliiton ääriviivat : oikeistoradikalismi ja hyökkäävä idänpolitiikka 1918-1919 |
| SKU | P-SALA-60E7A2 |
| Avainsanat | historia, poliittinen historia, aktivistit |
