Marvi Jalo : Hevostytön syksy

6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HEVO-09802A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Hevosten tarpominen kuraisella kentällä kuvastaa muuttuneen nuoruuden arkea, jossa ystävyyssuhteet ja ratsastusharrastuksen into kohtaavat haasteita. Marvi Jalo käsittelee onnistuneesti nuoren tytön kasvukipuja ja talliyhteisön dynamiikkaa.

Kenelle: 12-vuotiaille hevoskirjoista kiinnostuneille tytöille.

Sataa ja tuulee. Hevoset tarpovat kuraisella kentällä. Niiden meno on yhtä vastahakoista kuin Railan elämä uudella paikkakunnalla ja uudessa koulussa.
Mutta mikään ei voi estää Railaa ratsastamasta. Ei kurja sää, ei tallin tyttöjen ylimielisyys, ei edes se että hän on auttamattoman läski, ''Läski-Laira''. ''Sehän on vain Läski-Laira!'', sanovat tytöt.
Odottaako! Raila on päättänyt tulla hyväksi ratsastajaksi. Silloin häntä ei enää haukuta. Ehkä hän saa oman hoitohevosenkin. Ja tummasilmäinen Jiri huomaa hänet ...
Kaksitoistavuotiaan ''Läski-Lairan'' vaikeudet ja unelmat ja ratsastustallin kiehtova miljöö monenlaisine ihmissuhteineen on Marvi Jalon neljännen nuorisokirjan aiheena.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMarvi Jalo
Teoksen nimiHevostytön syksy
SKUP-HEVO-09802A
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja