Matti Hokkanen : Rajaloikkari

Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RAJA-47DF0C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Matti Hokkasen "Rajaloikkari" kuvaa jännitteisen pakomatkan ja rajan ylityksen heijastaen sekä ihmiskohtaloiden syvyyttä että rajaseudun elämän todellisuutta.

Elektroniikkainsinööri Juri Borovin on valmistellut pakonsa huolellisesti. Vaikka epätoivo uhkaa vallata hänet erämaassa väkisin, hän pystyy kokoamaan voimansa, ja rajalinjan ylitys käy yllättävänkin helposti. Vauhkona ja varuillaan Borovin jatkaa suoraan länteen. Pako on saatava onnekkaaseen päätökseen. Ihmisten ja kaiken asutuksen, erityisesti rajavartiomiesten, välttäminen on Borovinin elinehto.

Borovin on osannut varautua monen varalle. Mutta onko hän sittenkään osannut arvata, kuinka pian hänen pakonsa tiedetään rajan kummallakin puolen. Kuinka pian kesken juhannusjuhlien hälytetyt suomalaiset rajamiehet aloittavat takaa-ajon. Borovinilla on vain parin tunnin etumatka.

Matti Hokkanen tuntee tarkkaan kuvaamansa asiat ja kuvattaviensa kielen: hän on itse ollut rajamiehenä, mukana tapahtumissa. Hänen aidossa, rehellisessä kerronnassaan on väliin herkullisen humoristisia, väliin hyvin vakavia sävyjä. Hän puhuu erilaisista, erilaisissa yhteiskunnissa elävistä ihmisistä lämpimän ymmärtävästi. Hän kertoo suomalaisten rajamiesten elämästä sellaisena kuin se todellisuudessa, lehtotsikoiden takana, on.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMatti Hokkanen
Teoksen nimiRajaloikkari
SKUP-RAJA-47DF0C
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja