Matti Klinge : Idylli ja uhka : Topeliuksen aatteita ja politiikkaa
Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IDYL-132A46

Matti Klinge tarkastelee Topeliuksen aatteita ja poliittista toimintaa, tuoden esiin hänen roolinsa yhteiskunnallisessa murroksessa sekä suhteensa aikansa muihin vaikuttajiin. Teos avaa näkökulmia 1800-luvun poliittisen ja kulttuurisen ilmapiirin heijastumiin Topeliuksen elämässä.
Zachris Topelius seurasi innokkaasti omaa aikaansa. Hän oli 25-vuotiaasta alkaen sanomalehtimies ja samalla johtava ylioppilaspolitiikko poliittisen ja sosiaalisen kuohunnan 1840-luvulla. Neljäkymmenluku oli monessa samantapainen aatteiden ja politiikan vuosikymmen kuin tämän vuosisadan kuusikymmenluku: edellisestä sukupolvesta oli kulunut riittävästi pitkä aika, talous, elämä ja sosiaalinen elämä olivat murroksessa, ja medialla oli valtava merkitys.
Matti Klingen kirjassa Topelius nousee esiin oman poliittisesti jännittävän aikansa heijastajana, suhteessa Euroopan ja kotimaan toisiin vaikuttajiin.
Matti Klingen kirjassa Topelius nousee esiin oman poliittisesti jännittävän aikansa heijastajana, suhteessa Euroopan ja kotimaan toisiin vaikuttajiin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Matti Klinge |
| Teoksen nimi | Idylli ja uhka : Topeliuksen aatteita ja politiikkaa |
| SKU | P-IDYL-132A46 |
| Avainsanat | elämäkerrat, kirjailijat, kulttuurihistoria, historialliset romaanit |
