Matti Rämö : Polkupyörällä Intiassa : lehmiä, jumalia ja maantiepölyä

Alkaen 27,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-POLK-1175F0
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Matti Rämön polkupyöräretki Intiassa avaa polkijan silmin maan kaoottisen liikenteen, pölyiset tiet sekä arjen värikylläisyyden lehmineen ja jumalien juhlien keskellä. Rämö kytkee henkilökohtaisen matkan menetyksen ja Intian kulttuurin kiehtovaksi matkakokemukseksi, jossa yllätyksiä ja oivalluksia riittää.

Kenelle: Matkakertomusten, pyöräilyn ja Intian kulttuurista kiinnostuneille aikuisille.

Huima polkupyörävaellus halki Intian

Matti Rämö lentää polkupyöränsä kanssa Delhiin ja polkee kuukausessa yli 2 600 kilometriä Intian pölyisiä maanteitä. Liikenne on kaoottista ja pimeässä ajaminen myös vaarallista. Kuumuus uuvuttaa. Absurdi tilannete, uteliaiden ehtymätön joukko, lehmät, apinat ja jumalten juhlat saattelevat menoa.

Yhtenä virikkeenä Intian matkaan on Matti Rämön henkilökohtainen menetys, josta syntyy ajatus viedä hyppysellinen äidin tuhkaa Gangesin varrelle Varana sin kaupunkiin. Jääväisien jälkeen matkat etenebre upea reittiä Intian keskiosuuden halki. Kahden viikon ankaran polkemisen jälkeen väsynyt pyöräilijä tapaa tyttärensä, joka opiskelee kansainvälisessä lukiossa Mumbain seudulla.

Lukija pääsee polkupyörävaelluksella syvälle nykypäivän intialaiseen arkeen ja elämän kirjoon, sillä Rämö tuntee hyvin 1980– ja 1990–luvuilla kehitysmatutkimuksen näkökul masta. Silti Intia yllättää joka kerta.

"Tuttuudestaan huolimatta Intia yllättää aina uudestaan, ja jokainen vierailu on om anlainen seikkailu elämänvirran kaanteissa. Maallisen taivalluksen kirjou kauneuksineen ja kauheuksineen levittäytyy matkailajan eteen. Oma arvomaailma joutuu rajun testin ympäristöön."

Matti Rämö on YLE Teksti-TV:n toimittaja. Hänen aiemmasta matkastaan Suomesta Pohjois-Afrikkaan ilmestyi keväällä 2009 kirja Rengasrikkoja Saharassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMatti Rämö
Teoksen nimiPolkupyörällä Intiassa : lehmiä, jumalia ja maantiepölyä
SKUP-POLK-1175F0
Avainsanatmatkakertomukset, toimittajat, päiväkirjat, pyöräily, pyöräilijät
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja