Mauri Sariola : Elomme merta laiva purjehtii

9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ELOM-3089DB
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Mauri Sariolan dekkari tarjoaa Välimeren risteilyn tunnelmia, jossa arkkitehti Jouko Saukonsuo tempautuu tahtomattaan muiden ihmisten kohtaloihin ja rikostarkastaja Olavi Susikoski on jälleen paikalla siellä missä tapahtuu.

Elomme merta laiva purjehtii

Arkkitehti Jouko Saukonsuo on niitä ihmisiä, jotka haluaisivat elää hiljaa omissa oloissaan sekaantumatta toisten asioihin. Kun hän kuitenkin päättää viettää myöhästyneen kesälomansa Välimeren-risteilyllä, hän tahtomattaan joutuu keskelle lähimmäistensä kohtaloita ja ongelmia. Kun loistolaiva halkoo sinistä merta, kun se poikkeaa satamiin ja valot loistavat La Valettan pelikasinon ikkunoista, kun elämän kiihkeä syke ympäröi hänet yhtä hyvin Izmirin yökerhossa kuin Kreetan museossa, hän ei voi välttyä omakohtaisilta kannanotoilta. Matkan päättyessä hänen on pakko todeta Hemingwayn käyttamin sanoin, että kun kysytään kenelle kellot soivat, ne soivat hänelle itselleen, koska ihminen on osa mannerta; yhden niemenkkeen murentuessa murtuu jokin hänestä itsestäänkin. Kuka liikkuu, sille sattuu. Ja rikostarkastaja Olavi Susikoski on yleensä paikalla siellä missä tapahtuu. Kuten tässäkin romaanissa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMauri Sariola
Teoksen nimiElomme merta laiva purjehtii
SKUP-ELOM-3089DB
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja