Maurice Paleologue : Keisari Aleksanteri II:n surullinen tarina
6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KEIS-7DA501

Maurice Paleologuen teos käsittelee Venäjän keisari Aleksanteri II:n kohtaloa ja Venäjän historian ihmiselämän käänteitä vaikuttavalla otteella.
"--- hänen kirjansa on yhteenveto elämänjuoksusta, ihmiskohtalosta, jollaisia Venäjällä on ollut satoja, tuhansia. Omat elämänvaiheensa kirjoittaja kuvaa, syntymästään Helsinkiin pääsyyn saakka, ja myöntää täytyy tämän kirjan luettuaan, että syrjämaalainen kansakoulunopettaja muutamissa vuosissa on saanut kokea tsaarien ja bolshevikkien Venäjällä enemmän kuin meistä 'tavallisista' ihmisistä kukaan ns. 'valkoisissa' valtioissa. Mössheg on kolunnut maailmansodan rintamat, ollut sotavankina Saksassa, päässyt kotimaahan jälleen, taistellut Koltshakin 'rosvovalkoisissa' (valaiseva on selvitys niistä nimityksistä, joita etelävenäläisten tuon 'valkoisessa venäläisessä' niin surutta luottamatta saa kuulla) ja kerrottu vain hänen itsensä näkökannaltaan sekä vike vastaan, joutunut bolshevikkien matkallaan, konemiesten rintamalle lähettämistä — siinä syrjääänin kokemukset ennen rauhalliseen Suomeen pääsyään. Koruton on kuvaus, mutta kuin sillä on todellakin omakohtaisten elämysten pohjalla liikkuva 'juonensa', lukee sen vaivattomasti ja osittain mielenkiinnollaikin loppuun, toivoen vain, että tämän kirjasen avulla niille, jotka silmät sokeina tuijottavat kohti itää, selviäisi lopultakin idän hiidenkattilan' olojen sopimattomuus meidän rauhalliseen, lainalaiseen yhteiskuntaamme."
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Maurice Paleologue |
| Teoksen nimi | Keisari Aleksanteri II:n surullinen tarina |
| SKU | P-KEIS-7DA501 |
