Max Porter : Biitti
Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-BIIT-753DCF

Max Porterin teos vie lukijan drum'n'bassin riemukkaille ja tuhoisille rytmeille sekä unohtumattomalle yhden yön matkalle nuoren mielen myrskyihin.
Takakansi
Yö on suuri, ja se sattuu.Shy asuu Last Chance -asuntolassa, joka on nimensä mukaisesti ongelmanuorten viimeinen mahdollisuus. Tänä yönä Shy päättää jättää kaiken taakseen ja lähteä. Seurana ovat vain korvalappustereoihin aseteltu suosikkikasetti, raskas reppu, viimeinen jointti ja päässä kaikuvat äänet. Äänet kuuluvat Shyn vanhemmille, opettajille, ystäville ja kanssakärsijöille. Niille, joita hän on satuttanut ja niille, jotka yrittävät häntä rakastaa.
"...taiturimainen voimannäyte, monimuotoinen romaani, joka singahtelee, sykkii, pirstoutuu ja palaa taas takaisin rikkoinaisten rytmien ja raskaiden bassokuvioiden aikaansaamalla riemulla ja tuholla."
The New York Times
Esittely
Yö on suuri, ja se sattuu.Drum'n'bassin kiivaassa tahdissa kulkeva yhden yön kertomus eksyksissä olevasta teinipojasta.
Shy asuu Last Chance -asuntolassa, joka on nimensä mukaisesti viimeinen mahdollisuus ongelmanuorille. Sieltä apua löytyisi, jos Shy osaisi sitä kysyä tai vastaanottaa, mutta hän luottaa vain musiikkiin ja jointteihin. Tänä yönä Shy päättää jättää kaiken taakseen ja lähteä. Seurana ovat vain päässä kuuluvat äänet. Ne kuuluvat hänen vanhemmilleen ja opettajilleen. Niille, joita hän on satuttanut ja niille, jotka yrittävät häntä rakastaa.
Yhden englantilaisen nykykirjallisuuden valovoimaisimman tähden romaani on ainutlaatuinen, huumaava elämys, jonka rytmi vaihtelee lauseesta toiseen, hetkestä seuraavaan.
Max Porterin (s. 1981) palkittu esikoisromaani Surulla on sulkapeite oli huima arvostelu- ja myyntimenestys maailmalla. Toisesta romaanista Lanny on tekeillä elokuva ja kirjan oikeudet on myyty yli 20 maahan. Porter on työskennellyt myös kirjakauppiaana ja kustannustoimittajana.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Max Porter |
| Muut tekijät | Kääntänyt: Irmeli Ruuska Kannen suunnittelu tai taide: Carlos Esparza |
| Teoksen nimi | Biitti |
| Alkuteos | Shy |
| SKU | P-BIIT-753DCF |
| Avainsanat | koulukodit, lastensuojelulaitokset, mielenterveysongelmat, mielikuvitus, ongelmakäyttäytyminen, painajaiset, pojat (ikäryhmät), syyllisyys, viha |
