Maxim Fedorov : Sodan näyttämöt

20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SODA-14B8FD
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Maxim Fedorov avaa Ukrainan sotanäyttämöiden historiaa, elämää ja muutoksia toimittajan silmin – tuoden esiin sekä kaupungit ennen sotaa että niiden nykyiset kohtalot.

Takakansi

Suomalaiset ovat saaneet seurata tv-uutisista Maxim Fedorovin raportteja Kiovasta keväästä 2022 lähtien; ohjus­hyökkäyksiä ja miehityksiä, verilyölyjä ja joukkohautoja, traagisia ihmiskohtaloita, kokonaisia kartalta pyyhittyjä kaupunkeja.
Samalla tutuiksi ovat tulleet monet sodan näyttämöt, mm. Butša, Mariupol, Harkova, Zaporižžja, Bahmut, Kiova... Kirjassaan Maxim Fedorov haluaa esitellä sotat uutisissa esillä olleita paikkoja rintaman molemmin puolin. Millaisia ne olivat ennen sotaa, mistä ne olivat tunnettuja, miten sota on muuttanut niitä? Fedorovilla on moniin kaupunkeihin henkilökohtainen kosketus, joihinkin yhteys on syntynyt uutisoinnin kautta.

’Toivon, että luettuanne tämän kirjan tiedätte paremmin, miten­laisesta paikasta on kyse, kun sen nimi mainitaan sotauutisissa. Ja toivottavasti nämä uutiset eivät olisi enää vain traagisia sotaraportteja vaan liittyisivät Ukrainan jälleenrakentamiseen tai ukrainalaisten saavutuksiin ja keskinäiseen avun­antoon.’
– Maxim Fedorov

Maxim Fedorov on työskennellyt Ylellä vuodesta 2013 lähtien. Venäjän hyökättyä Ukrainaan keväällä 2022 hän muutti Kiovaan Ylen ulkomaankirjeenvaihtajaksi. Fedorov on syntynyt ja kasvanut Pietarissa, mutta lapsuusaikanaan hän vietti Etelä-Ukrainassa ja Moldovassa äitinsä suvun luona. Fedorov on valmistunut Helsingin yliopistosta suomen kielen ja kulttuurin maisteriksi. Häneltä on aiemmin ilmestynyt kirja Minun Ukrainani.

Esittely

Ukrainan sotanäyttämöt toimittajan silmin.

Millaisia paikkoja sodassa tuhoutuneet ukrainalaiskaupungit ovat olleet? Miten sota on niitä muuttanut, ja keitä niissä on asunut?

Suomalaiset ovat saaneet seurata tv-uutisista Maxim Fedorovin Kiovasta lähettämiä raportteja keväästä 2022 lähtien. Samalla tutuiksi ovat tulleet monet sodan näyttämöt mm. Butša, Mariupol, Herson, Bahmut ja Soledar... Ohjushyökkäyksiä, verilöylyjä ja joukkohautoja, traagisia ihmiskohtaloita sekä kokonaisia tuhottuja kaupunkeja.

Kirjassaan Maxim Fedorov syventyy tutkimaan, millaisia paikkoja ne olivat ennen sotaa, mistä ne olivat tunnettuja ja millaisia ihmisiä niissä on asunut?

”Toivon, että voisin kertoa tarkemmin niistä paikoista, joita uutisissa mainitaan; ettei niihin liittyisi pelkkää tragediaa vaan voisin kertoa myös ukrainalaisten saavutuksista ja jälleenrakentamisen toivosta.” – Maxim Fedorov

Maxim Fedorov aloitti työskentelyn Ylellä vuonna 2013 venäjänkielisten uutisten toimittajana. Venäjän hyökättyä Ukrainaan hän muutti Kiovaan Ylen ulkomaankirjeenvaihtajaksi. Fedorov on syntynyt ja kasvanut Pietarissa, mutta lapsuuskesiään hän vietti Etelä-Ukrainassa äitinsä suvun luona. Fedorov on valmistunut Helsingin yliopistosta suomen kielen ja kulttuurin maisteriksi. Häneltä on aiemmin ilmestynyt kirja Minun Ukrainani.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMaxim Fedorov
Muut tekijätCover design or artwork by: Emilia Mensalo
Teoksen nimiSodan näyttämöt
SKUP-SODA-14B8FD
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja