Merete Mazzarella : Matkalla puoleen hintaan : eläkkeellä olemisen taidosta

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATK-09FF64
Katso kaikki vaihtoehdot

Jäätyään eläkkeelle Merete Mazzarellan mieleen nousee silloin tällöin tämä ystävän neuvo. Esimerkiksi kun eläkeläisille tarkoitettu elokuvaesitys ilman selitystä perutaan - tai kun etuhammas lähtee. Jos kiukuttaa, pure yhteen ne hampaat, jotka vielä ovat jäljellä, ja ole iloinen! hän evästää.

Matkalla puoleen hintaan sisältää havaintoja ja pohdintoja vuoden ajalta eläkkeelle siirtymisen molemmin puolin. Kirjoittaja tarkastelee ikääntymistäja vanhuutta - omaansa ja muiden - sekä huolestuneena että huvittuneena.

Moni seikka on yllättänyt eläkkeellä olijan, eniten ehkä se, että vanhoja ihmisiä pidetään konservatiiveina. Mazzarellasta heissä piilee kumousvoimaa: nuoren valinnoilla, toisin kuin iäkkään, on kauaskantoisia seurauksia, joten vanhuudesta pitäisi puhua aikana, jolloin voi rohkeasti ottaa riskejä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMerete Mazzarella
Muut tekijätRaija Rintamäki
Teoksen nimiMatkalla puoleen hintaan : eläkkeellä olemisen taidosta
AlkuteosResa med rabatt : om konsten att vara pensionär
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja