Merja Forsell : Antropomorfismi lasten pelottelukulttuurissa
20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ANTR-EE7A60

Antropomorfismi lasten pelottelukulttuurissa sukeltaa suomalaisen kansanperinteen pelottelukulttuuriin, tarkastellen erityisesti pelottavan Näkin roolia sekä muita kirjallisia esimerkkejä lapsen kokemusmaailmassa.
Teos lapsen pelosta ja pelottomuudesta on eräänlainen pieni sukellus suomalaiseen kansanperinteeseen lähtökohtana omakohtaiset kokemukset ja niistä juontuva kiinnostus pelottelukulttuuriin, jossa vilisee ennen kaikkea pelottava Näkki. Tarkastelun kohteena on antropomorfismi. Teos katsoo myös kuningas Agibin ja Jörö-Jukan esimerkkien avulla tarkemmin, mitä kirjallinen pelottelukulttuuri on ja on ollut lapsen elämässä. Onko siis subjektiivinen objektiivista vai objektiivinen subjektiivista?
Turkulainen tietokirjailija (FM) Merja Forsell on kirjoittanut useita julkaisuja uskontotieteen ja kulttuurihistorian alalta.
Turkulainen tietokirjailija (FM) Merja Forsell on kirjoittanut useita julkaisuja uskontotieteen ja kulttuurihistorian alalta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Merja Forsell |
| Teoksen nimi | Antropomorfismi lasten pelottelukulttuurissa |
| SKU | P-ANTR-EE7A60 |
