Mervi Kianto : Matka pianon soittamiseen : kirja pianonsoiton ja pianopedagogiikan opettajille ja opiskelijoille

33,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATK-BEC1C1
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Matka pianon soittamiseen tarkastelee pianonsoiton opetuksen perusteita yhdistäen tutkijoiden sekä pianopedagogien näkemykset kirjoittajan omiin kokemuksiin, esitettynä huumorilla ja havainnollistavin esimerkein.

Kenelle: Kirja soveltuu erityisesti pianonsoiton ja pianopedagogiikan opettajille ja opiskelijoille.

Matka pianon soittamiseen ei pianokoulujen tavoin anna yksityiskohtaisia ohjeita musiikkiesimerkkien avulla, vaan käsittelee pianonsoiton opetuksen perusteita käyttäen lähteinä tutkijoiden ja pianopedagogien ajatuksia ja kirjoittajan omia kokemuksia. Se on kirjoitettu huumoria viljellen ja havainnollisin esimerkein; sitä on helppo ja hauska lukea.

Matka pianon soittamiseen on hyödyllinen lisä vähälukuiseen suomalaiseen pianopedagogiseen kirjallisuuteen ja pianonsoiton opettajiksi opiskeleville hyvin soveltuva oppikirja. Kokeneille pedaogeille siinä on paljon tuttua, mutta myös ajatuksia, jotka antavat aineksia asioiden pohtimiseen uudesta näkökulmasta. Se on myös hyvä opas nuorelle pianistille, joka on matkalla kohti esiintyvän taiteilijan persoonallisia tulkinnallisia elämyksiä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMervi Kianto
Teoksen nimiMatka pianon soittamiseen : kirja pianonsoiton ja pianopedagogiikan opettajille ja opiskelijoille
SKUP-MATK-BEC1C1
Avainsanatmusiikki, tulkinta, soittaminen, piano
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja