Mervi Koski : Suomalaisia haltijoita ja taruolentoja

25,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-85D240
Katso kaikki vaihtoehdot

Pirteä ja ajanhenkinen, lähinnä nuorille lukijoille suunnattu sukellus suomalaiseen kansantarustoon poimii esiin niin veden väkeä ja ilmojen haltijoita kuin kotitonttuja ja kummituksiakin. Ahti, Vellamo, Hiisi, Ukko, Tapio, Mielikki, Pellonpekko, ilmattaret, koirankuonolaiset, kalman väki, trullit. Monista lasten- ja nuortenkirjoista tuttu Mervi Koski esittelee värikkään joukon taruolentoja tapoineen, ominaisluonteineen ja vaikutusalueineen. Moniin hahmoihin liittyy mielenkiintoisia pieniä tarinoita ja sanontoja, jotka elävät tuoreina tänäkin päivänä. Joihinkin liittyy myös muita kytköksiä nykypäivään, ovatpa jotkut saaneet ihan uuden modernin ilmenemismuodonkin, esimerkkinä vaikkapa hirviöyhtye Lordi. Tällaisia hauskoja pieniä anekdootteja pilkahtelee erillisinä tietoiskuina tekstin lomassa.

Sakari Tiikkajan kuvitus irrottelee yltäkylläisestä aineistosta letkeitä kuvakulmia. Teos on ihastuttava lahjakirja folkloristiikasta kiinnostuneelle aikuislukijallekin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMervi Koski
Muut tekijätSakari Tiikkaja
Teoksen nimiSuomalaisia haltijoita ja taruolentoja
Avainsanatkansanperinne, uskomukset, taruolennot, haltijat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja