Mia Alhonmäki & Valde Orrenmaa ym. : Muistojen Heideken

18,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUIS-84DE07
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Muistojen Heideken vie lukijan turkulaisten rakastaman synnytyslaitoksen monivaiheiseen historiaan, valottaen sekä työntekijöiden että syntyneiden kokemuksia. Teos tarjoaa elävän katsauksen synnytyskulttuurin muutokseen ja laitoksen merkitykseen Turun sydämessä.

Sanotaan, että Heidekenillä syntyivät ne aidot turkulaiset. Muistojen Heideken avaa lukijoilleen turkulaisten rakastaman synnytyslaitoksen värikkään historian laitoksen alkuajoista sen lakkauttamiseen asti. Carl von Heidekenin perustama laitos oli vilkkaassa käytössä vuosina 1890-1995. Puinen synnytyslaitos paloi toimittuaan kahdeksan vuotta, ja vuonna 1900 sen tilalle rakennettiin kivitalo, joka seisoo yhä tutulla paikallaan. Heidekenin satavuotiseen historiaan mahtuu niin iloja kuin surujakin. Teos avaa työntekijöiden, synnyttäneiden ja syntyneiden näkökulmia ja näyttää, mitä laitos merkitsi ja yhä merkitsee turkulaisille. Samalla, kun teos pureutuu turkulaisuuden ytimeen, se sivuaa myös suomalaisen synnytyskulttuurin modernisoitumista viime vuosisadalla. Tekijät Valde Orrenmaa, Mia Alhonmäki ja Sanna-Kaisa Karjalainen ovat keränneet faktaa, muistitietoa ja valokuvia, joiden avulla Heidekenin tapahtumarikas historia loihditaan elävästi esiin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMia Alhonmäki & Valde Orrenmaa ym.
Teoksen nimiMuistojen Heideken
SKUP-MUIS-84DE07
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja