Mika Waltari : Sinuhe egyptiläinen 2. osa : viisitoista kirjaa lääkäri Sinuhen elämästä n. 1390-1335 e.Kr

11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SINU-F4817C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Mika Waltarin Sinuhe egyptiläinen on kansainvälisesti tunnetuimpia suomalaisia romaaneja, käännetty yli 30 kielelle ja sovitettu elokuvaksi Hollywoodissa. Teos on vakiinnuttanut asemansa kulttuurillisena käsitteenä ja edustaa kirjailijan itsensä mukaan hänen tuotantonsa huippua.

Sinuhe, egyptiläinen on kansainvälisesti kuuluisin suomalainen romaani, 30 kielelle käännetty ja Hollywoodissa filmattu. Amerikassa Sinuheesta tehtiin taskukirja jo 1955. Kotimaassa siitä on tullut käsite, tekijänsä elämänkatsomuksen symboli.

»Minun on nöyrästi myönnettävä, että Sinuhe on ilmeisesti paras kirjani, jota en ole pystynyt sen jälkeen enää ylittämään. Se on todella eräänlainen siihenastisen elämänkokemukseni summa. Kun nyt tämän kirjan pysähdyttäminä ajattelen itseäni ja omaa kirjailijan kehitystäni, on onnellinen ajatukseni se, että olen saanut elää sen mukana mielikuvitukseni rikkaassa maailmassa täydellisesti ja pohjattomasti. Minun ei ole tarvinnut enkä ole halunnutkaan hahmotella oppikappaleiksi omia ajatuksiani. Lukijan on löydettävä ne kirjasta.»

(Mika Waltari haastattelussa Suomalainen Suomi — Valvoja 3/69)

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMika Waltari
Teoksen nimiSinuhe egyptiläinen 2. osa : viisitoista kirjaa lääkäri Sinuhen elämästä n. 1390-1335 e.Kr
SKUP-SINU-F4817C
Avainsanatmytologia, Egypti, lääkärit, orjuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja