Mikko Laakso : 105 kohtalon päivää : talvisota päivästä päivään
Alkaen 50,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-105--4416C5

105 kohtalon päivää tarjoaa ainutlaatuisen päiväkohtaisen katsauksen talvisodan tapahtumiin, kuljettaen lukijan etulinjan ja kotirintaman ratkaisujen äärelle. Kirja havainnollistaa kansakunnan kohtalonpäivät hetki hetkeltä ja nostaa esiin sekä tunnetut taistelut että vähemmän käsitellyt tapahtumat.
Marraskuun lopussa 1939 Suomi joutui taistelemaan olemassaolostaan yksin vihamielistä suurvaltaa vastaan. 105 kohtalon päivää esittelee talvisodan tapahtumat hetki hetkeltä aina ensimmäisen päivän terroripommituksista voitokkaisiin mottitaisteluihin ja sodan viimeisiin dramaattisiin tunteihin asti. Kirja kertoo havainnollisesti kunkin päivän keskeiset uutistapahtumat niin etulinjasta, kotirintamalta kuin sodan- ja valtionjohdon tilannehuoneista. Talvisodan 80-vuotisjuhlakirja esittelee Kollaan, Taipaleen ja Suomussalmen taistelujen ohella myös vähemmän tunnettuja tapahtumia, kuten jäänsärkijä Tarmon tragedia Kotkassa, Viipuriin jouluna ampunut ”aavetykki” tai maamme ”elämänlangaksi” rakennettu jäätie Uumajasta Vaasaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Mikko Laakso |
| Muut tekijät | Mikko Uola & Vesa Vares ym. |
| Teoksen nimi | 105 kohtalon päivää : talvisota päivästä päivään |
| SKU | P-105--4416C5 |
| Avainsanat | talvisota, historia, sotahistoria, kotirintama, toinen maailmansota, sotarintama, uutisvälitys, arki |
