Mikko-Pekka Heikkinen : Nuorgamin Alkon tuho ja muutama erätarina

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NUOR-B622FD
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Mikko-Pekka Heikkisen "Nuorgamin Alkon tuho ja muutama erätarina" päivittää suomalaiset erätarinat nykyaikaan huumorilla ja nostalgialla, esitellen pohjoisen ja etelän erämaiden omaperäisiä hahmoja.

NUORGAMIN ALKON TUHO tuo suomalaisen erätarinaperinteen tähän päivään parhaiden korpikirjailijoiden hengessä. Vinon kummalliset kertomukset Lapin kairoilta ja Etelä-Suomen hupenevilta erämaalämpäreiltä naurattavat, mutta kertovat myös kaiholla maailmasta, jonka olemme menettämässä ahneudelle ja modernin elämän mukavuuksille. Heikkisen tarinoissa törmäämme muun muassa Kutturan gangstaan, Arkadiankadun karhuun, sopulibunkkeriin Utsjoella, näkymättömään mieheen Kainuussa, Lemmenjoen kullankaivajiin Mauri Pekkarisen pakeilla sekä Saimaalla soutelevaan Saatanaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäMikko-Pekka Heikkinen
Teoksen nimiNuorgamin Alkon tuho ja muutama erätarina
SKUP-NUOR-B622FD
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja