Minna Canthin novelleissa tuodaan esiin 1800-luvun yhteiskunnan epäkohdat ja korostetaan naisen asemaa. Teos kokoaa kolme klassikkonovellia, joissa Canthin tarkkanäköinen realismi nousee vahvasti esiin.
Kenelle: Feminismistä, yhteiskunnallisista teemoista ja kotimaisista klassikoista kiinnostuneille.
Teokseen on koottu kolme Canthin pitkää novellia tai pienoisromaania, jotka ansaitsevat klassikon arvonimen: Lehtori Hellmanin vaimo, Agnes ja Kauppa-Lopo. Niissä Minna Canth arvostelee terävästi ja monesta eri näkökulmasta oman aikansa yhteiskunnan vääristymiä ja luutumia ja nostaa esille eritoten naisen alistetun aseman.
Näytelmäkirjailija, novellisti, journalisti, aktivisti ja kauppias Minna Canth (1844-1897) piti 1800-luvun lopun kirjailijoistamme eniten esillä syrjittyjen eli naisten, palvelusväen ja köyhälistön
asiaa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Minna Canth |
Teoksen nimi | Kauppa-Lopo |
Avainsanat | Feminismi, Minna Canth, Realismi, klassikko, novellit |