Nadine Gordimer : Ei seuraa matkalleni

Alkaen 3,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-EI-S-84AF81
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Nobel-palkittu Nadine Gordimer kuvaa Etelä-Afrikan muutoksen aikaa, kun maa valmistautuu historian ensimmäisiin vapaisiin vaaleihin toivon ja kaaoksen keskellä. Romaani tarkastelee, miten ihmiset joutuvat omaksumaan uusia rooleja etsiessään itseään historiallisten murrosten keskellä.

Tämä on se vuosi, jolloin vanha meno päättyy. Koneet lennättävät ilosta sekaisin olevia ihmisiä Etelä-Afrikkaan. Leirit ja pakkosiirrot on purettu, he ovat elossa, nousseet ylös maanpaon nimettömyydestä. Kaikki on uutta kuin luomisen päivänä.

Palaajien joukossa on musta kansalaisoikeustaistelun veteraani Didymus Maqoma vaimoineen. Heitä vastaanottamassa on valkoinen Starkin pariskunta. Didy ja Sally, Vera ja Ben, nuoruudenystävät yhdessä sodan kauhujen jälkeen.

Eteläafrikkalainen Nobel-kirjailija Nadine Gordimer kuvaa romaanissaan maansa valmistautumista sen historian ensimmäisiin vapaisiin vaaleihin; toivoa, sekasortoa, uusia vaaroja. Samalla hän kuvaa, kuinka ihmiset joutuvat jatkuvasti vaihtamaan roolia kulkiessaan ajan halki – ennen kuin päätyvät liikkumaan yksin kohti itseään.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäNadine Gordimer
Muut tekijätKersti Juva
Teoksen nimiEi seuraa matkalleni
AlkuteosNone to accompany me
SKUP-EI-S-84AF81
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja