Näköaloja äidinkieleen ja kirjallisuuteen

Alkaen 13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NAKO-57D454
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Näköaloja äidinkieleen ja kirjallisuuteen tarjoaa ajankohtaista tietoa kielen ja kirjallisuuden opetuksen sekä tutkimuksen uusista tuulista. Kirja yhdistää kielen- ja kirjallisuudentutkimuksen sekä kasvatustieteen näkökulmia, rakentaen siltoja teorian ja käytännön välille.

Kenelle: Opettajankoulutukseen, äidinkielen ja kirjallisuuden opettajille sekä kaikille aineen opetuksesta ja tutkimuksesta kiinnostuneille.

Miten kirjoittamista voi opettaa? Minkälaista on oppituntien vuorovaikutus? Mitä PISA-tehtävät kertovat? Miten opettaja tutkii omaa työtään? Mitä paljastavat oppimistulosten arvioinnit?

Äidinkieli ja kirjallisuus on monitieteinen oppiaine. Artikkelikokoelma avaa näköaloja siihen, mitä annettavaa tuoreella kielen- ja kirjallisuudentutkimuksella sekä kasvatustieteellä on äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksen ja tutkimuksen ajankohtaisiin kysymyksiin. Se rakentaa siltaa teoriasta käytäntöön ja tieteenalasta toiseen.

Kirja on tarkoitettu opettajankoulutukseen, äidinkielen ja kirjallisuuden opettajille sekä kaikille aineen opetuksesta ja tutkimuksesta kiinnostuneille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätKarl Grunn & Satu Grunthal ym.
Muut tekijätToimittanut: Satu Grünthal ja Elina Harjunen
Teoksen nimiNäköaloja äidinkieleen ja kirjallisuuteen
SKUP-NAKO-57D454
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja