Nina Dulleck : Rosalie

Rosalie tempautuu vauhdikkaisiin mielikuvitusseikkailuihin jo varhain lauantaiaamuna, kun kaikki muu vielä nukkuu. Hauska kertomus täynnä huumoria ja arjen pieniä ihmeitä.
Kenelle: Sopii 7–9-vuotiaille ensiluokkalaisille, jotka nauttivat hauskoista mielikuvitusleikeistä.
Mikä on isin ykkössääntö lauantaiaamuisin? Rosalie osaa sen ulkoa: Nuku yöunet kaikesta huolimatta! Mutta entä jos oletkin herännyt jo ennen seitsemää? Pitääkö pysyä sängyssä silmät auki?
Se on ihan mahdotonta Rosalielle! Seikkailu voi rysähtää kimppuun milloin tahansa!
Onneksi tokkuraisella isällä on hyvä idea: ”Mitä jos menisit hakemaan sämpylät tänään?” hän ehdottaa. Osaako Rosalie?
Totta kai hän osaa, hänhän on ollut ensimmäisellä luokalla jo kolme viikkoa!
Alkaa seikkailuntäyteinen matka leipomoon ja takaisin.
Mukana menossa: porrashuoneen norsu, kimalteleva mopsukka ja katkarapu. Jos ihmisellä on mielikuvitusta, ei aika käy pitkäksi - edes aikaisin lauantaiaamuna.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Nina Dulleck |
Teoksen nimi | Rosalie |
SKU | P-ROSA-8A4262 |
Avainsanat | ensimmäinen luokka, huumori, mielikuvitus, mielikuvitusleikit |