Oiva Paloheimo : Tirlittan : orpotyttö ihmisten maailmassa

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TIRL-0F3802
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Oiva Paloheimon Tirlittan on lempeän totinen satu, jossa orpotyttö etsii paikkaansa ihmisten maailmassa soittaen okariinoa ja kohdaten elämänvaiheita, jotka kouliintuvat sekä surusta että ilosta.

Kenelle: 6–12-vuotiaille lapsille

Oiva Paloheimo (1910-1973) oli kirjailijana armoitettu veijari ja säkenöivä tarinankiskijä, mutta samalla levoton etsijä, herkkä ja syvästi tunteva ihminen. Siitä todistaa hänen parhaimpiin saavutuksiinsa kuuluva romaani Levoton lapsuus (1942), jonka rinnalle nousee Tirlittan, (1953), hellä ja totinen satu ja symbolinen tilitysteos yksissä kansissa.

TIRLITTAN
Pikkuinen Tirlittan, jonka koti on salaman iskusta lentänyt taivaan tuuliin, vaeltaa ihmisten ihmmaassa okarinoa soitellen. Tirlittan etsii kotia ja rakkautta. Hän palvelee pikkupoikana raihnaista vanhaaraouvaa, hämmästyttää taidoillaan sirkusyleisöä, joutuu vankilaan ja sairaalaankin. Mutta joskus etsivä löytää - ja Tirlittanin kohdalle osuu parhain kaikista. Hän löytää oman äitinsä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäOiva Paloheimo
Teoksen nimiTirlittan : orpotyttö ihmisten maailmassa
SKUP-TIRL-0F3802
Avainsanatklassikot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja